İRAN TURU 9 Gün / 8 Gece Vizesiz

1.499,00 

Pers İmparatorluğunun Baş Kentleri (Komşuya yakın bakış)

Türk Hava Yolları ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı kalkışlı

Açıklama

1. GÜN: 23.Ekim Çarşamba

Saat 19.30 da İzmir Adnan Menderes  hava alanı iç hatlar THY kontuarında Tiamo Tur operatörü ile buluşma; Bagajlarımızı Tebriz uçuşuna bağlayıp işlemleri tamamlayarak THY tarifeli seferiyle saat 21.30 da İstanbul’a, saat 22.35 te İstanbul Atatürk hava limanında transitten dış hatlara geçip, polis kontrolünden sonra THY’nin tarifeli seferiyle saat 00.25 uçağı ile İran’ın Tebriz şehrine bol ikramlı uçuş, Lokal saatle 03.25 te Terbiz’e varış..

 

2. GÜN: 24 Ekim Cumartesi

Çıkış işlemlerinden sonra Tebriz Hava Alanında bizi bekleyen Türkçe konuşan lokal rehberimiz ve Lüx otobüsümüzle önce çoğu turların gitmediği İran’nın kuzey batı köşesine sıkışmış, şirin ve gizemli 13.ncü yüz yıl köyü“KANDOVAN” bölgesine gidiş. Bu bölgeyi benzersiz kılan evler ve mağaralarda bir çok dev termit kolonisi gibi peysaj görünümü, koni şeklinde doğallık ve sıkıştırılmış volkanik kül oluşumları bulunan mağaralar. Pers’lerin ve Med’lerin  öncüleri ilk bu bölgede M.Ö.844 yılında Asur yazıtlarını bu bölgede uygular. Bu yazıtlara göre Zerdüşt tarihinin 2.nci aşaması burada başlar. Hala yaşayan köy sakinleri; Moğol ordusundan kaçanların saklanma amaçlı bu mağaraları yaptıklarını söylüyor. Bu bölge bizim Kapadokya’yı andırsada çok daha büyük ve görkemlidir. Bölgeye gelince önce kahvaltımızı yapıyoruz. Sonra “Kandovan”ve”Kandovan Willage”bölgelerinde eşi bulunmayacak fotoğraflarımız çekip, bölge turunu tamamlayarak, ”TEBRİZ”e geçiş. Tebriz İran’nın Doğu Azarbaycan eyaletinin yönetim merkezidir. Osmanlıca Kent-i Tebriz olarak geçen, adı Fars’çada ateş (Teb) ve döken (Riz) kelimelerinin birleşmelerinden oluşan kent, ayni zamanda Mevlana’nın yakın dostu Şems-i Tebrizi (Tebriz güneşi-Tebrizli Şems)nin doğduğu yerdir. Şehrin büyük çoğunluğunu Azeri Türk’leri oluşturur. Bu gizemli şehirde önce gözümüzü şenlendirmek için otantik İran mallarını sergilendiği büyük Tebriz pazarı tanıtım ve molasından sonra lokal Restoranda turumuza dahil olan öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası 5*”PARS” otele yerleşme.

 

3. GÜN: 25 Ekim Pazar

Açık büfe kahvaltıdan sonra lokal rehberimizle Tebriz şehir turumuza başlıyoruz; Tebriz tarihi ipek yolu üzerinde olduğundan tarih boyunca zengin bir ticaret merkezi olmuştur. Önce Azerbaycan müzesi(1957 yılında yapılmış ve 1962 yılında yenilenmiş müzede bulunan etnolojik eserler bölümünde bölgede yaşayan çeşitli göçebelerin ve kabilelerin giysilerinden, eşyalarından örnekler vardır. Arkeolojik eserler bölümünde 4bin yıldan öncesine kadar giden çeşitli tarihi buluntular sergilenir. Anayasal devrim bölümünde ise Tebriz’in yakın tarihine ait siyasi foto ve belgeler var. Kentin meşhur tarihi bölümünde; Ali shah citadel, Mescidi Kabud-Mavi cami(1465 yılında yapılan Gök Mescidi yaşanan pek çok doğal afetler sonucunda hasar görmüş fakat restorasyonlarla eski hali korunmuş. İçerideki ve dışarıdaki çinilerin güzelliğinden bu camiye İslamın Turkuazı’da denir). Daha sonra Ünesco dünya mirası listesinde olan Kapalı çarşı (Tabriz Bazaar;ünlü ipekli Tebriz halıları, gümüş işlemeleri, İran sürmeleri, Şahmaran sülüetleri gibi ülkeye özgü bir çok ürünü görüp, istediğinizi alabileceksiniz. Sonra El gölü ve şairler anıtını görüp turu tamamlıyoruz. Akşam yemeğinden sonra hava alanına transfer, İran hava yollarının tarifeli seferiyle saat 22.15 te İran’ın başkenti Tahran’a uçuş. Saat 22.30 da Tahran’dayız.5*”AZADİ” otele transfer.

 

4. GÜN: 26 Ekim Pazartesi

Açık büfe kahvaltıdan sonra ; Adı Fars’çada “sıcak yer” anlamına gelen Tahran’ın kuruluşu Neolitik çağlara dayanır. Elburz dağının eteklerinde bulunan geniş araziye yayılmış bu şehir, diğer İran şehirlerindeki geleneksel yapıya uyarak iki veya en fazla üç katlı tuğla binalardan oluşur. Tahran şehir turumuzda; Ulusal müze, Kaçar hanedanının Avrupa mimarisinden etkilenerek yaptırdığı, Gülistan ve Sadabad sarayları, Mücevher müzesi ve Milat kulesi ile Tajiris Baazar görülecek. Akşam yemeği ve konaklama Tahran 5* Azadi Otel’de.

 

5. GÜN: 27 Ekim Salı

Kahvaltıdan sonra; Lüx otobüsümüz ve lokal rehberimizle Tahran’dan/İsfahan’a hareket.(yol,458 km.yol boyunca çay,kahve su ikramı) Yol üzerinde köklü geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan Kervan yolu üzerindeki Kaşhan kentini geziyoruz. UNESCO dünya listesinde yer alan ve her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde amir Kabir’in öldürüldüğü hamam’da bulunan Fin bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden olan Borjedi ailesine ait Boroujerdi evi görülecek. Turumuzdan sonra Dünyanın yarısı denilen İsfahan’a hareket. Şehir Müslüman istilacılar tarafından 640 yılında işgal edilmiştir. Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği İsfahan’a girerken tarihi görkemli köprüleri göreceğiz.5*Kowsar Otele yerleşme ve akşam yemeğimiz otelde.

 

6. GÜN: 28 Ekim Çarşamba

Kahvaltıdan sonra, lokal rehberimizle İsfahan şehir turu.
Bu turda: Nakşı-Cihan meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu sarayı, kapalı çarşı, kırk sütun sarayı, Vank katedrali, İsfahan’ın en büyük meydanı; Meydan-ı Şah, Unesco dünya mirası listesinde yer alan meydan dünyanın ikinci büyük meydanı sayılmaktadır. İsfahan’da görülecek bir çok yere gitmek için bu meydan’dan geçilir. Meydanın çevresinde kapalı çarşı,6 katlı Ali Gapu sarayı, sarayın arkasında büyük park ve 40 sütunlu sarayı vede Kaju köprüsünü görüyoruz. Tur sonrası akşam yemeği ve konaklama İsfahan otelimizde.

 

7. GÜN: 29 Ekim Perşembe

Kahvaltıdan sonra Lüx aracımız ve lokal rehberimizle Yazd şehrine hareket, yaklaşık 4 saat sürecek yolda; Şah abbasi kervansaray’ı, Kerpiç buz evi (ilginç mimariyle dikkat çeken)’ni görerek Meybod şehrinde öğlen yemek molası sonrası, ülkenin ortasında yer alan Med’ler tarafından kurulan ve üç bin yıllık geçmişi olan, İran’ın çok kültürlülüğüne katkı sağlayan Zerdüşt’lük  dininin merkezidir. Ateş tapınağı ve burada sürekli yanan ateş ilgi çeker. Eşsiz mimariye sahip olan Yezd; ipekli el dokumaları, halı ve kilimleriyle Ticaret ve turizm merkezidir. Yezd’de; Ateş tapınağı, sezsiz kule, rüzgar kulesi, Emir çakmak zaviyesi, Came camisi ve Fahadan bölgesini görerek 5* otelimize yerleşme ve otel’de akşam yemeği.

 

8. GÜN: 30 Ekim Cuma

Kahvaltıdan sonra İran’daki son bölgemiz Şiraz’a hareket. Yol üstünde UNESCO düya mirasında olan antik kent “PERSEPOLİS” ve Nakş-ı Rüstem’i ziyaret. Persepolis Antik kenti ilk olarak M.Ö.6.yüz yıl sonlarına doğru Pers Kralı 1.Darius tarafından kuruldu. Uzun süre Perslerin başkent’i oldu. Darius’tan sonra gelen xerkes ve Artaxerkes Persepolisi genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlardır. Nakş-ı Rüstem (kaya mezarları)İran’ın Fars eyaletinde bulunan Persopolis’ten 12.km.kuzey batıda bulunan arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem’i tasfir ettiği düşünülen anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Rüstem’in resmi denilmiştir. Komplexte Akameniş krallarına ait yedi mezar bulunur. Bunlardan biri Darius’a aittir. Bunların altında Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Tur sonrası Şiraz’a varış ve 5*”chamran” otele giriş. Akşam yemeği otelimizde.

 

9. GÜN: 31 Ekim Cumartesi

Kahvaltıdan sonra İran’ın 6.ncı büyük şehri Şiraz şehir turu Tarihte Pers imparatorluğunun başkenti olduğundan bünyesinde çok tarihi eser bulunan Şiraz’ın ana caddesi Kerim Han-e Zend bulvarı, bulvar boyunca birçok tarihi eserlerden tamamı tuğladan yapılan Kerim Han kalesi ilginçtir. Kalenin dört tarafındaki kulelerden biri Pisa kulesi gibi eğiktir. Kale’nin girişindeki yazıtta Farsça; Şiraz’a yeni gelen gezgin uzun süre bu Saray’ın yüceliğini övmekten geri duramaz sözü yazar. Ayrıca Kerim Han kalesi, Narenjestan bahçesi, Eram bahçesi, Karikhan kalesi, Vekil camii ve Baazar görülecektir. Ayrıca akşamüzeri Şair Hafızın türbesi ziyaret edilecek. Akşam yemeğinin ardından Hava alanına transfer. Bagaj ve Gümrük işlemlerinden sonra THY’nin tarifeli seferiyle saat 02.35 te önce İstanbul’a (saat 06.10 da İstanbul’dayız) kısa aktarmadan sonra yine THY tarifeli seferiyle saat 00.08 de İzmir’e hareket, saat 09.00 da İzmir Adnan Menderes hava alanındayız.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.